«У спадщину маленьким українцям святині – символи вільної України »

/Files/images/ГЕРБ LYP!^$.png

Конспект заняття з народознавства

для дітей старшого дошкільного віку

переглянути електронну версію матеріалів конкурсу

Підготували:

Логвина Тетяна Вячеславівна,

керівник гуртка з народознавства

«До джерел народних»

Мета: продовжити знайомити дітей з поняттям "Наша Батьківщина", формувати знання про державні символи: прапор, герб та ознайомити з державним Гімном України. Закріпити знання про народні символи – обереги ( калина, рушник,вінок).

Розвивати інтерес до України, бажання спілкуватися рідною мовою, вчити розуміти її красу та неповторність. Виховувати громадянина своєї держави, любов до рідного краю, шанобливе ставлення до національних та державних символів, повагу до українського народу, гордість за красу і велич нашої Батьківщини.

Словник: держава, Україна, незалежність, символи, прапор, герб, тризуб, гімн,вінок,калина,сорочка–вишиванка,багатоколірний,жовто-блакитний,

єдність.

Попередня робота: знайомство з картою України, заучування віршів, прислів’їв до теми, виготовлення атрибутів до народної гри «Віночок», дидактичних ігор «Священні символи» та « Карта України», друк малюнків для асоціативної карти « Україна», вивчення пісні з проекту « Голос Діти» - Тіна Кароль « Україна – це ти…»

Обладнання: карта України, прапор, герб, гімн, загадка, вірші, прислів'я, легенда, дидактична вправа «Додай слівце», народна гра «Віночок», дидактична гра «Священні символи», «Карта України», мовленнєва гра «Відгадай символ»,паперові квіти та стрічки для віночка.

/Files/images/ДЕНЬ НЕЗАЛЕЖНОСТИ 045.jpg

ХІД ЗАНЯТТЯ:

І частина. Комунікативна діяльність:

На землі великій є одна країна:

Гарна, неповторна, красна, як калина.

І живуть тут люди добрі, працьовиті

І скажу, до речі, ще й талановиті.

Землю засівають і пісні співають,

На бандурі грають і вірші складають

Про ліси і гори, і про синє море,

Про людей і квіти, то скажіть же, діти,

Що це за країна? …( Наша славна Україна!)

Бесіда про Україну. Україна - це Батьківщина для всіх людей, які живуть на її території. Що таке Батьківщина? Батьківщина - це найкраще і найдорожче місце у світі. Багато чудових віршів написали українські поети про нашу Україну.

Дитина читає вірш М. Познанської..

Про нашу Україну

Ми дуже любим весь наш край,

І любим Україну.

Її лани, зелений гай,

В саду рясну калину.

ІІ частина. Етап пізнавальної діяльності:

Вихователь: Україна - країна, край, де живуть українці, український народ. Подивіться на карту світу. На ній ми бачимо багато різних країн. Кожна держава має свої символи – це прапор і герб, а також головну пісню – гімн. Сьогодні ми поговоримо про державні та народні символи нашої Батьківщини.

Діти, які нові слова вас зацікавили?

(правильна відповідь - Що таке символ? Що таке оберіг?)

- Молодці, уважні діти! Символ - це те, що яскраво передає думку, душу народу. А оберіг - це річ, яка захищає й оберігає людину від усього поганого, злого, може бути і рушник, і сорочка, і хрестик. Чи є у Вас власний оберіг?

(правильна відповідь - Оберіг - це якась річ, яка захищає й оберігає людину від усього поганого).

Розповідання легенди. Давно-давно жила колись жінка. І було в неї три сини. Росли вони чесними, сміливими, дуже любили свою матусю. Підросли вони і вирішили піти у світ. Вирушив у дорогу найстарший син. Мати на згадку про себе подарувала йому золоту корону з трьома промінцями. Пішов син між люди. Як його назвали? (Тризуб). Настала черга середнього сина. Йому мати подарувала в дорогу синьо-жовту тканину. Своїми подвигами прославляв він свою матір. Яке ім'я одержав середній син? (Прапор). А там, де був найменший син, завжди лунала дзвінкоголоса пісня. Адже мати своєму наймолодшому синові подарувала красивий солов’їний голос. І одержав син за свій голос і величний спів ім'я Гімн.

Діти розглядають прапор України. Прапор – символ незалежної держави. Прапор України – жовто - блакитний. Його кольори означають синє небо та золоту ниву. Кольори на прапорі «читають» згори донизу. Дитина читає вірш

Н. Поклад «Прапор України»

Прапор – це державний символ,

Він є в кожної держави,

Це для всіх ознака сили,

Це для всіх ознака слави.

Синьо – жовтий прапор маємо:

Синє – небо, жовте – жито,

Прапор свій оберігаємо,

Він - святиня, знаємо всі ми.

Вихователь: Тризуб – це герб України. Він золотий на голубому тлі. Відображає триєдність життя: батько – мати – дитя, які символізують собою силу, мудрість, любов. На ньому можна прочитати слово «Воля».

Дитина читає вірш В. Паронової «Тризуб»

Тризуб – немов сім’я єдина,

де тато, мама і дитина

живуть у мирі і любові

На Україні вільній, новій.

Вихователь: Державний Гімн України - це урочиста пісня, символ нашої державної єдності. Називається він "Ще не вмерла України і слава, і воля...". Слова написав поет Павло Чубинський, а музику композитор Михайло Вербицький. Коли звучить Державний гімн, треба обов'язково встати, цим ми виявляємо особливу пошану до наших державних святинь (Звучить Гімн).

Тепер перевіримо, які державні символи ви запам’ятали.

Дидактична гра «Священні символи».

Діти об’єднуються у дві команди. За сигналом вони повинні скласти герб та прапор України, розповісти, що вони означають. Перемагає команда, яка швидше впорається із завданням.

Вихователь збирає дітей навколо карти України та пропонує прикрасити її квітами, щоб наша Батьківщина стала ще красивішою, ще багатшою, ще мальовничішою.

Вихователь: Погляньте, яка краса! Наша Батьківщина квітуча . Мабуть тому,багато квітів є народними символами України.

Для українців рослинний символ - калина. Біля кожної хати обов'язково ріс кущ калини, її червоні кетяґи прикрашали хату, білими квітами дівчата прикрашали коси. Для всіх калина слугувала за ліки: калиновий чай - то був перший помічник при нежиті, а проводжаючи сина в далеку дорогу - давали із собою пиріжки з калиною, щоб дорога була щаслива та не забував рідний край. У народі й понині живуть прислів'я «Білий цвіт калини - радість України», « Без верби і калини немає України» та приказка «Пишна та красива, мов червона калина».

(Свою розповідь вихователь супроводжує малюнками).

Діти, як українці ставилися до калини?

(правильна відповідь : Вони прикрашали нею хату. Калиною милувалися. Пекли пироги з калиною. Садили біля хати кущ калини).

Вихователь: Квіти сплітаються у віночок. Вінок - це також український оберіг для дівчат та жінок. Так, віночок із квітів, які про щось розказують, а саме ружа, мальва, півонія-це віра, надія, любов, безсмертник - здоров'я, барвінок - життя, хміль - розум, і багато інших квітів. Кожна квітка бажає дівчині здоров'я, щастя. До віночка в'яжуть кольорові стрічки. Перша посередині - світло-коричнева - це земля – ненька, обабіч неї - дві жовті - це ясне сонечко, світло-зелена і темно-зелена - жива природа, голуба і синя - небо і вода, оранжева означає хліб, фіолетова означає розум, малинова - щедрість, рожева - багатство, достаток, а біла стрічка означає чистоту душі. Люди вірили, що вся краса віночка переходить до дівчини, захищає й оберігає її, і казали так: "Хто вміє віночок вити - той уміє життя любити. Який вінок - такий голосок". Діти, хто запам'ятав, навіщо плели віночок?

Вихователь: давайте пограємо в гру "Віночок"

Дидактична гра "Віночок".

Вихователь роздає дітям пелюстки квітів, з якої складається український віночок. Дитина повинна назвати її і прикріпити до квітки на віночку.

Вихователь роздає дітям стрічки, які вплітають в український віночок. Діти повинні прикріпити їх до віночку в правильній послідовності.

Вихователь:Рушник також вважався оберегом, запорукою щасливого життя людини. Чим довше рушник - тим довше життя людини. Обов'язково середина рушника була чиста, незаймана, а вишивка на кінцях рушника - це хрестики, квіти, голуби, що були охоронцями - оберегами людського життя. Вишивалися рушники здебільшого червоними і чорними нитками. Червоний колір вказував на щастя, радість людини, а чорний - на смуток, печаль. Рушники були святкові, весільні. А були ще буденні, і називали їх утирач - для обличчя, рук і стирач – щоб стирати зі столу.

А коли приходили гості, то господарі зустрічали їх: хлібом, сіллю на святковому рушникові. Як зустрічали гостей?

Вихователь: Молодці, з якими оберегами ми сьогодні познайомилися?

(П.В. - Із калиною, рушником, із віночком). Правильно, а зараз прийшов час відпочити.

Рухлива хвилинка.

- Ми крокуєм, ми крокуєм, (крокують на місці)

Україною мандруєм.

Ось побачили Карпати.

Як вершини нам дістати? (піднімають руки вгору) Заглядаємо в озерця,

Не торкнутися нам денця, (нахили тулуба вперед) Підрівняйтесь, усміхніться, (посміхаються і вклоняються)

Батьківщині поклоніться.

III частина. Перетворювальна діяльність:

1.Дидактична вправа «Додай слівце»

Вихователь ділить дітей на групи по-троє і роздає прислів’я. Хто правильно дібрав слова в прислів’я, отримує емблему сонечка.

Прислів’я:

· Рідний край – земний … / рай.

· Кожному мила своя … / сторона.

· Що країна, то … / родина.

· Людина без вітчизни, як соловей без … / пісні.

· Добре тому, хто у своєму … /домі.

· Де народився, там…… /і згодився

· Всюди добру, а вдома….… /найкраще.

2. Дидактична вправа «Символи - обереги»

Мета: збагачувати уявлення про державні та народні символи, виховувати гордість за красу і велич нашої Батьківщини.

Діти стають в коло. Вихователь бере палицю і піднімає її вертикально, тримаючи однією рукою за кінець, а відтак називає слово, пов’язане з національною символікою. Кожний наступний гравець, перехопивши палицю вище від руки попереднього , називає інше слово. Гру можна продовжити, перевернувши палицю.

4.Робота з асоціативною картою.

Мета: Розвивати інтерес до України, стимулювати інтерес до історії своєї країни, закладати основи соціальної компетенції.

Завдання для дітей : розгляньте асоціативну карту і поміркуйте, як кожне зображення пов’язане з Україною?

IV частина. Оцінно-контрольна діяльність:

- Діти, сьогодні ми дізналися багато нового і цікавого . Що вас найбільше зацікавило ? Що сподобалося ?

- Цими знаннями можна буде поділитися з іншими дітками, з батьками, знайомими.

Бережімо Україну, наче рідну маму,

І за неї молитися ходімо до Храму.

Щоб почув Господь молитву старого й дитини,

Щоб усі ми дочекались щасливої днини.

До нової зустрічі!

/Files/images/фото колаж9890442316663aac9c80e67668f6acc0.gif

Кiлькiсть переглядiв: 1434

Коментарi

  • Manuelcex

    2017-09-23 06:09:07

    301 Moved Permanently [url=https://www.viagrapascherfr.com/]Click here...[/url]...

  • Алина

    2015-07-16 17:44:07

    Какая совренная тема...